Jak wygląda OZSS ? Zobacz zdjęcia.

OZSS zmieniają się.

To ludzie a nie meble mogą skrzywdzić Twoje dziecko i Ciebie.

 


źródło:

Gdyby dane źródłowe zniknęły z serwerów sądów → zobacz jak wyglądały OZSS / RODK w 2015 (pdf)


Białystok

rodk zdjecia bialystok

Sopot

rodk zdjecia sopot 1

rodk zdjecia sopot 2


Elbląg

Rodzinny Ośrodek
Diagnostyczno – Konsultacyjny w Elblągu mieści się w budynku Sądu Rejonowego w Elblągu przy ul. Płk. Dąbka 8-12. W budynku tym znajduje się ponadto Prokuratura Rejonowa w Elblągu. Swoją siedzibę Ośrodek ma na drugim piętrze, gdzie wydzielona została część budynku tylko do dyspozycji Ośrodka. Powoduje to, iż interesanci Sądu czy Prokuratury nie mają potrzeby przechodzenia przez korytarz naszego Ośrodka, co sprzyja tworzeniu bardziej komfortowej i bezpiecznej atmosfery dla klientów Ośrodka, którymi oprócz osób dorosłych są małe dzieci.
ROD-K w Elblągu dysponuje poczekalnią w której spędzają czas oczekujące na badania rodziny. Małoletnie dzieci mają tu do dyspozycji zabawki; często w oczekiwaniu na opiekunów zajętych rozmową z osobami badającymi czy wypełnianiem testów podejmują różne aktywności zabawowe
Ośrodek ma do dyspozycji gabinet badań testowych, który jest wydzielonym pomieszczeniem. Umożliwia to wypełnianie zadań testowych w warunkach wyizolowania od czynników rozpraszających uwagę i zakłócających pracę umysłową.
Ośrodek posiada osobne pomieszczenie przeznaczone na archiwum. Niektóre rodziny są kilkakrotnie badane w ROD-K sprawy czasem po kilku latach ponownie wracają do Sądu który kieruje je do Ośrodka celem przeprowadzenia badań specjalistycznych. Dla potrzeb diagnostycznych bardzo pomocna jest możliwość wglądu w materiały zebrane podczas wcześniejszych badań, które są udokumentowane i znajdują się w wewnętrznych, archiwalnych materiałach Ośrodka
Sekretariat Ośrodka połączony jest bezpośrednio z gabinetem Kierownika Ośrodka. Tu w tych dwóch gabinetach koordynowana jest praca administracyjno-merytoryczna Ośrodka, prowadzona dokumentacja, korespondencja wydawane są zarządzenia. Stała łączność sekretariatu z Kierownikiem sprzyja szybkiemu przepływowi informacji w sprawach, które rozstrzyga Kierownik. Ponadto sekretariat nadaje opiniom sporządzonym przez pracowników pedagogicznych kształt dokumentu przesyłanego do Sądu poprzez przepisywanie go na komputerze. Sekretariat jest wyposażony w dwa komputery skaner, fax, posiada również kserokopiarkę.
ROD-K w Elblągu posiada 5 gabinetów badawczych.Pokoje urządzone są wygodnie, funkcjonalnie w sposób dostosowany do standardów diagnozowania w Ośrodkach. Z uwagi na to, iż diagnozy prowadzimy w zespołach 2 osobowych nie bez znaczenia jest to że gabinety przygotowane są odpowiednio.
Ośrodek staraniami Prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Elblągu posiada tzw. „niebieski pokój”. Aktualnie zamontowane jest tu weneckie lustro zakupiony jest sprzęt pozwalający na nagrywanie i odtwarzanie przebiegu badań przesłuchań. Pełne wykorzystanie możliwości tego pokoju wymaga zakupu dodatkowego sprzętu specjalistycznego co jest kwestią najbliższej przyszłości. Obecnie już z tego gabinetu korzysta Prokuratura przesłuchując dzieci krzywdzone, jak też Wydział Rodzinny i Karny Sądu Rejonowego w Elblągu

Stalowa Wola

          
Tarnobrzeg

    


Po zlikwidowaniu (76% ukaranych pracowników) RODK nr. 2 Warszawa Sienna jest poprawa i nowe lokale.

 

II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Warszawie jest zlokalizowany przy ulicy Skierniewickiej 21 oraz przy ulicy Złotej 81 A.

Wnętrza obu lokalizacji zaaranżowane są podobnie, nowoczesne wyposażenie lokali podyktowane zostało chęcią stworzenia przyjaznych i komfortowych warunków badania osobom trafiającym tutaj (dorosłym i dzieciom), a także uwzględniało wymogi przebiegu procesu diagnostycznego, w tym potrzebę zapewnienia najwyższej staranności w przeprowadzaniu badania.

Warunki wyposażenia przy ul. Złotej uwzględniają również potrzeby osób niepełnosprawnych, m.in. zapewniona jest tam winda dla osób niepełnosprawnych.

SALA ZABAW – w obydwu lokalizacjach jest zorganizowane pomieszczenie, w którym rodzice mogą spędzić wspólnie z dziećmi czas, a badający mają możliwość obserwować wzajemne relacje między osobami badanymi.

Pokój zabaw jest odpowiednio wyposażony i przystosowany do potrzeb dzieci, które mają tu do dyspozycji wiele różnego rodzaju zabawek, angażujących je
i kierunkujących aktywność zabawową. W skład wyposażenia pokoju wchodzą kolorowe pacynki, maskotki, różnego rodzaju klocki, plastikowe zwierzęta, puzzle, układanki edukacyjne, domki
i wózki dla lalek, czy samochody oraz tory wyścigowe. Dodatkowo, na ścianie zawieszona jest tablica do pisania kredą, znajduje się tu także wiele gier planszowych oraz kolorowych książeczek, dzięki którym rodzice mogą zaangażować się we wspólną aktywność zabawową z dziećmi.

Z myślą o dzieciach starszych pokój zaopatrzony jest w różnego rodzaju gry logiczne i edukacyjne (m.in. Scrabble, Dobble). Pomieszczenie wyposażone jest w kolorowe kanapy i pufy oraz dziecięce meble, m.in. krzesełka i stoliki, na których dzieci mogą rysować bądź wykonywać inne prace plastyczne, wykorzystując dostępne kredki, mazaki oraz papier. Nadto, kolorowe rysunki zdobiące ściany pokoju oraz wzorzysta wykładzina dywanowa powodują, iż pomieszczenie jest interesujące, przytulne i przyjazne dla małoletnich. Pokój zabaw, jak również hol, objęte są monitoringiem, dzięki czemu zachowane jest bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy i pobytu, jak również możliwe jest dokonywanie obserwacji zachodzących relacji przez badających, bez konieczności bezpośredniej obecności w danym pomieszczeniu.

POKOJE BADAŃ – są to pomieszczenia, w których zespoły badające przeprowadzają indywidualne wywiady z osobami objętymi badaniem, wspólne rozmowy z badanymi oraz badanie małoletnich dzieci. Pokoje urządzone są wygodnie i funkcjonalnie, z uwzględnieniem komfortu osób badanych (zarówno dzieci, jak i dorosłych). Każdy gabinet badawczy dostosowany jest do standardów diagnozowania, znajdują się

w nich biurka oraz stanowiska pracy dla dwóch osób badających. Każdy pokój badań wyposażony jest w wygodne krzesła przeznaczone dla osób badanych, jak również specjalnie wydzieloną przestrzeń do badania dzieci, m.in. znajdują się w niej meble dziecięce (stoliki i krzesełka), kolorowe dywaniki i pufy, szafki z zabawkami, kredki.

 

PRZYJAZNY POKÓJ PRZESŁUCHAŃ – jest pomieszczeniem zaprojektowanym i wyposażonym przede wszystkim z myślą o dzieciach występujących w roli świadka/ pokrzywdzonego, jednakże równie często jest wykorzystywany przy dorosłych świadkach/pokrzywdzonych. Pomieszczenie wykorzystywane jest również podczas badań prowadzonych przez pracowników Zespołu – w tym przypadku pełni funkcje przyjaznego pokoju, w którym przeprowadzane są rozmowy z dziećmi, bądź inne czynności będące częścią procesu badawczego (m.in. badanie testowe małoletnich).

W pokoju znajdują się, m.in. meble dostosowane dla dzieci oraz dla dorosłych (mały i duży stolik z odpowiednimi krzesłami, kanapa z poduszkami), miękki dywan, ciekawe elementy dekoracyjne (m.in. ręcznie wykonane drewniane karnisze czy drabinka z ptakami). Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń, dostosowana kolorystyka (stonowane barwy) i wyposażenie pokoju mają na celu stworzenie przyjaznej i swobodnej atmosfery, a tym samym zminimalizowanie stresu małoletnich w sytuacji przesłuchania czy badania. Pokój posiada Certyfikat wydany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundację Dzieci Niczyje.

SEKRETARIAT – znajduje się przy drzwiach wejściowych, dzięki czemu pracownicy sekretariatu na bieżąco odpowiadają na pytania i potrzeby osób zgłaszających się na badanie (m.in. udzielają wstępnych informacji organizacyjnych).


HOL – przestrzeń do dyspozycji badanych, gdzie ustawione są stoliki oraz wygodne krzesła, jak również dystrybutor z wodą do picia. Na ścianach znajdują się tablice zawierające broszury informacyjne oraz różnego rodzaju teksty edukacyjno – informacyjne (m.in. dotyczące sytuacji okołorozwodowej oraz miejsc, w których badani uzyskać mogą pomoc i wsparcie).

TOALETY – w obu lokalizacjach II OZSS znajdują się toalety dla badanych, które dostosowane są również do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi – wyposażone w przewijaki dla niemowląt.