OZSS / RODK Elbląg. Ładne zdjęcia. Złe opinie. Zlikwidowany.

Dowiedz się (pytania i odpowiedzi na temat OZSS) jak wyglądają badania OZSS i jak się do nich przygotować.

 


2016 (archiwum)


Onet: Niemy krzyk. Gdy rodzice walczą o dziecko. (RODK Chojnice / Elbląg)

 


2014 (archiwum)


RODZINNY OŚRODEK DIAGNOSTYCZNO – KONSULTACYJNY

82-300 Elbląg ul. Płk. Dąbka 8-12
tel./fax 0 (prefix) 55 232 78 71
0 (prefix) 55 611 22 30 wew. 208
Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 16.00.

 

Kierownik ROD-K w Elblągu: dr Teresa Zajdlic-Plopa, przyjmuje interesantów we wtorki w godz. 9.00-10.00

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 sierpnia 2001 r.:

§ 2.1. Ośrodek działa przy Sądzie Okręgowym.

  Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny w Elblągu działa w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Elblągu.

§ 8.1. W Ośrodku zatrudnia się:

 1. pracowników pedagogicznych – psychologów i pedagogów,
 2. lekarzy,
 3. pracowników administracji i obsługi.Aktualnie w ROD-K w Elblągu zatrudnionych jest siedmioro psychologów czterech pedagogów, dwóch lekarzy psychiatrów oraz dwóch pracowników administracyjnych.

§ 10.1. Badania psychologiczne, pedagogiczne lub lekarskie niezbędne do wydania opinii przeprowadzane są w siedzibie Ośrodka.

§ 10.2. Jeśli względy zdrowotne lub wychowawcze osób badanych za tym przemawiają badania mogą być przeprowadzone poza siedzibą Ośrodka.

Zakres działalności ROD-K w Elblągu

§ 13. Ośrodek prowadzi działalność w zakresie diagnozy, poradnictwa i opieki specjalistycznej w sprawach nieletnich oraz w zakresie przeciwdziałania i zapobiegania demoralizacji.

§ 14. Do zadań Ośrodka należy:

 1. Przeprowadzanie badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich oraz wydawanie na ich podstawie opinii na zlecenie s±du lub prokuratora.
 2. Prowadzenie mediacji w sprawach nieletnich i sprawach rodzinnych na zlecenie sądu.
 3. Sprawowanie opieki specjalistycznej nad nieletnimi skierowanymi przez sąd.
 4. Prowadzenie poradnictwa specjalistycznego dla nieletnich, ich rodzin oraz rodzin zagrożonych demoralizacją, na zlecenie sądu.
 5. Współdziałanie z placówkami wykonującymi orzeczenia sądu, instytucjami i organizacjami zajmującymi się problematyką ochrony i umacniania rodziny.

   

Rodzinny Ośrodek
Diagnostyczno – Konsultacyjny w Elblągu mieści się w budynku Sądu Rejonowego w Elblągu przy ul. Płk. Dąbka 8-12. W budynku tym znajduje się ponadto Prokuratura Rejonowa w Elblągu. Swoją siedzibę Ośrodek ma na drugim piętrze, gdzie wydzielona została część budynku tylko do dyspozycji Ośrodka. Powoduje to, iż interesanci Sądu czy Prokuratury nie mają potrzeby przechodzenia przez korytarz naszego Ośrodka, co sprzyja tworzeniu bardziej komfortowej i bezpiecznej atmosfery dla klientów Ośrodka, którymi oprócz osób dorosłych są małe dzieci.
ROD-K w Elblągu dysponuje poczekalnią w której spędzają czas oczekujące na badania rodziny. Małoletnie dzieci mają tu do dyspozycji zabawki; często w oczekiwaniu na opiekunów zajętych rozmową z osobami badającymi czy wypełnianiem testów podejmują różne aktywności zabawowe
Ośrodek ma do dyspozycji gabinet badań testowych, który jest wydzielonym pomieszczeniem. Umożliwia to wypełnianie zadań testowych w warunkach wyizolowania od czynników rozpraszających uwagę i zakłócających pracę umysłową.
Ośrodek posiada osobne pomieszczenie przeznaczone na archiwum. Niektóre rodziny są kilkakrotnie badane w ROD-K sprawy czasem po kilku latach ponownie wracają do Sądu który kieruje je do Ośrodka celem przeprowadzenia badań specjalistycznych. Dla potrzeb diagnostycznych bardzo pomocna jest możliwość wglądu w materiały zebrane podczas wcześniejszych badań, które są udokumentowane i znajdują się w wewnętrznych, archiwalnych materiałach Ośrodka
Sekretariat Ośrodka połączony jest bezpośrednio z gabinetem Kierownika Ośrodka. Tu w tych dwóch gabinetach koordynowana jest praca administracyjno-merytoryczna Ośrodka, prowadzona dokumentacja, korespondencja wydawane są zarządzenia. Stała łączność sekretariatu z Kierownikiem sprzyja szybkiemu przepływowi informacji w sprawach, które rozstrzyga Kierownik. Ponadto sekretariat nadaje opiniom sporządzonym przez pracowników pedagogicznych kształt dokumentu przesyłanego do Sądu poprzez przepisywanie go na komputerze. Sekretariat jest wyposażony w dwa komputery skaner, fax, posiada również kserokopiarkę.
ROD-K w Elblągu posiada 5 gabinetów badawczych.Pokoje urządzone są wygodnie, funkcjonalnie w sposób dostosowany do standardów diagnozowania w Ośrodkach. Z uwagi na to, iż diagnozy prowadzimy w zespołach 2 osobowych nie bez znaczenia jest to że gabinety przygotowane są odpowiednio.
Ośrodek staraniami Prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Elblągu posiada tzw. „niebieski pokój”. Aktualnie zamontowane jest tu weneckie lustro zakupiony jest sprzęt pozwalający na nagrywanie i odtwarzanie przebiegu badań przesłuchań. Pełne wykorzystanie możliwości tego pokoju wymaga zakupu dodatkowego sprzętu specjalistycznego co jest kwestią najbliższej przyszłości. Obecnie już z tego gabinetu korzysta Prokuratura przesłuchując dzieci krzywdzone, jak też Wydział Rodzinny i Karny Sądu Rejonowego w Elblągu

 


Komentarze z www.dajwlape.pl

zmoderowany Dwie niekompetentne panie ,które musza razem wystepowac przed sądem bo w pojedynke sa bez szans… ale najgorsze że pseudo sąd daje im wiarę… omijajcie z daleka ten RODEK
Biegli z RODK
2012-12-02
zmoderowany skąd takich osobników biorą do decydowania o losie dziecka ktore ewidentnie nie chce być z tym no “matką” ale przeciez wiadomo ze w rodk nie chodzi o dobro dziecka. te dwie to kolejna porazka wszystkich dzieci
Biegli z RODK
2013-03-17 marcin
zmoderowany Pan psychiatra wykracza poza swoje kompetencje, dodając swoje własne hipotezy, a nie fakty. Moze wypalenie zawodowe.
Biegli z RODK
2013-05-14 Zzz
zmoderowany opinie dziecko pisalo na poczeklani badania trwaly ok 2 godz a panie stwierdzily ze dziecko nadaje sie do mow paranoja tak sie dzieje
Biegli z RODK
2013-04-25
zmoderowany Panie nie mysla o losie dzieci tylko przestepcy ktory musi miec na sile widzenia z dziecmi chociaz one tego nie chca . Te panie sa nie kompetentne
Biegli z RODK
2013-07-05
zmoderowany Tragedia.Uciekajcie od tego ośrodka.Dzieci potraktowano jak wrogów.upadek całkowity tego ośrodka.
Biegli z RODK
2013-12-24
zmoderowany Badanie trwało 6 godzin .Potraktowano mnie i dzieci okropnie.UCIEKAJCIE OD TEGO OSRODKA
Biegli z RODK
2013-12-24 NIE
zmoderowany spóźnione badania o 1,5 godziny. Pani psychiatra wyniośle traktuje ludzi próbując wymusić na nich swego rodzaju zachowania, bardzo niesympatyczne doświadczenia mam z pobytu w tym ośrodku.
Biegli z RODK
2014-09-06